7 lipca 2022
Seminarium naukowe MLBŚ: 12.07.2022 (wtorek) godz. 11:00
Miejskie Laboratorium Badań Środowiskowych UG serdecznie zaprasza na seminarium naukowe Pani prof. Ing. Martina Zelenakova, Phd pt: "Modeling various environmental parameters in connection with climate change" we wtorek 12.07.2022 o godz. 11.00 w sali B201 Instytutu Geografii przy ul. Bażyńskiego 4 w Gdańsku. Pani Profesor Martina Zelenakova (Technical University of Kosice, Słowacja) jest międzynarodowym ekspertem w dziedzinie inżynierii środowiskowej i hydrologii i jest Laureatką pierwszej edycji Programu Profesor Wizytujący UG.
12 czerwca 2022
Pożegnanie dr. Józefa Korzeniewskiego
Józef Korzeniewski (klepsydra)
6 czerwca 2022
Sesja posterowa II rok GFzG

Pierwszego czerwca odbyła się sesja posterowa studentów drugiego roku kierunku Geografia fizyczna z geoinformacją. Sesja stanowiła zakończenie przedmiotu „Prezentacja prac naukowych”, była jednak również okazją do podsumowania badań i prac prowadzonych przez Naszych studentów w trakcie przygotowywania prac magisterskich. Po krótkich, około 3 minutowych prezentacjach na auli studenci mieli szansę podjąć dyskusję na temat uzyskanych wyników przy posterach.

Najlepsze prace wyróżniono dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Pierwsze miejsce zajęła pani Anna Kozłowska prezentująca poster „Zmiany środowiska w ciągu ostatnich stu lat w świetle badań paleoekologicznych osadów jeziora Salno”. Opiekunem pracy jest dr Dawid Weisbrodt z Zakładu Geomorfologii i Geologii Czwartorzędu. Kolejne wyróżnione prace to, ex aequo, „Zastosowanie analizy sieci do szacowania wielkości odpływu zlewni Parsęty” Antoniusza Śmiglewskiego (promotor: dr hab. Joanna Fac-Beneda, prof. UG, Zakład Hydrologii); „Długookresowa zmienność temperatury powietrza w Polsce w okresie 1851-2020 na przykładzie wybranych serii instrumentalnych” Bartosza Sobocińskiego (promotor: dr Janusz Filipiak, Zakład Meteorologii i Klimatologii) oraz „Identyfikacja efemerycznych zbiorników typu „ghost-ponds” w krajobrazie pojeziernym z wykorzystaniem technik GIS” Julii Tarasek (promotor: dr Włodzimierz Golous, Zakład Limnologii). Blisko podium znalazły się również Martyna Kajzerek, Dominika Rudnik i Klaudia Sikora, które przekroczyły granicę 90 punktów na 100 możliwych do zdobycia.

Poniżej prezentujemy najlepsze postery oraz galerię zdjęć z sesji. Poster: Anna Kozłowska Anna Kozłowska Poster: Antoniusz Śmiglewski Antoniusz Śmiglewski Poster: Bartosz Sobociński Bartosz Sobociński Poster: Julia Tarasek Julia Tarasek


Fot. D. Weisbrodt Fot. D. Weisbrodt Fot. D. Weisbrodt Fot. D. Weisbrodt Fot. M. Żarczyński
20 maja 2022
Ruszyła strona Stacji Limnologicznej
Z przyjemnością informujemy, że dostępna jest już oficjalna strona naszej Stacji Limnologicznej. Gorąco zachęcamy do wirtualnych (oraz osobistych) odwiedzin na terenie stacji. Na stronie można przeczytać między innymi o historii Stacji, jej współczesnej działalności naukowej, ale także o ofercie dydaktycznej i popularyzatorskiej. https://stacjalimnologiczna.ug.edu.pl/
5 maja 2022
Spotkanie GTN i PTG: 19.05.2022, (czwartek) godz. 17:00
Zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie naukowe GTN i PTG. Spotkanie tradycyjnie odbędzie się w auli S207. Plakat - Krzysztof Kasprzyk: "Jak ocalić Patagonię od samej siebie?" [PDF, 403 KB]
22 kwietnia 2022
Noc Geografa 2022
Wszystkich tegorocznych maturzystów gorąco zachęcamy do udziału w organizowanej przez nas wielkiej powtórce do matury. Tegoroczna Noc Geografa już 28 kwietnia.

Plakat Noc Geografa 2022


Plakat w wersji .pdf [PDF, 2 MB]
12 kwietnia 2022
Życzenia Wielkanocne 2022
11 kwietnia 2022
Geografia na Dniu otwartym Uniwersytetu Gdańskiego
Wszystkich zainteresowanych studiowaniem geografii gorąco zapraszamy na Dzień otwarty Uniwersytetu Gdańskiego i stoisko Instytutu Geografii, już 21–22kwietnia!

Na naszych Gości przez cały czas trwania Pikniku będą czekać:
- stoisko z minerałami do obejrzenia;
- quiz geograficzny;
- puzzle tektoniczne;

oraz o danych godzinach:
10:30 - start gry terenowej z nagrodami "Poznaj kampus UG"*
11:00 - warsztaty GIS "Jak przygotować własną mapę?" - mgr Alicja Olszewska
13:00 - warsztaty GIS "Czy można zobaczyć to, czego nie widać? - Numeryczny Model Terenu" - dr Maciej Markowski

Równocześnie o pełnych godzinach (10.00 -14.00) dr Iwona Bubak zaprasza na wizytę w laboratorium hydrochemicznym (budynek WNS, skrzydło B).

* Grupy mogą startować o różnych godzinach w zespołach max. 8 osobowych. Najpóźniej grupa może wyjść o godzinie 13.30, a wrócić najpóźniej do 14.30. Gra przewidziana jest dla 8 zespołów.
**Wyjścia na warsztaty i do laboratorium rozpoczynać się będą przy naszym namiocie.

Oczywiście zarówno na stoisku, jak też na terenie kampusu, w laboratoriach i salach budynku IG będą obecni członkowie SKN GISoteka oraz SKN Geografów razem z pracownikami Zakładu
Hydrologii i Zakładu Limnologii.


Ponadto, poniżej udostępniamy ulotkę promującą Nasz kierunek.
Do zobaczenia!
Geografia Studia Stacjonarne - 1
Geografia Studia Stacjonarne - 2
11 kwietnia 2022
Dzień otwarty Uniwersytetu Gdańskiego 21-22 kwietnia 2022
Dzień Otwarty 2022

Zastanawiasz się nad studiami na Uniwersytecie Gdańskim? Nie wiesz jaki kierunek i specjalizację wybrać? Chcesz dowiedzieć się co możemy Ci zaoferować?

Zapraszamy na Dni Otwarte! Odwiedź nasz Bałtycki Kampus Oliwa 21-22 kwietnia w godzinach 9:00-16:00.
W programie m.in.:
• spotkanie z ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku - czyli wszystko co chcesz i musisz wiedzieć o tegorocznych maturach,
• piknik naukowy,
• prezentacje wydziałów i oferty wybranych kierunków - spotkania z wykładowcami i studentami,
• jak wygląda rekrutacja na studia i jakie warunki należy spełnić,
• program ERASMUS+, czyli gdzie możesz wyjechać w ramach zagranicznej wymiany studenckiej,
• jak rozwijać swoje pasje na UG – garść informacji o kołach naukowych, sekcjach sportowych, artystycznych oraz organizacjach studenckich,
• jak odnaleźć się w studenckiej rzeczywistości?

Odwiedź wydziały, zobacz nasz kampus, weź udział w warsztatach, posłuchaj otwartych wykładów, zobacz pokazy doświadczeń, laboratoria, pracownie, aule i sale dydaktyczne. Porozmawiaj z nauczycielami akademickimi i naszymi studentami.

Szczegóły programu będziemy na bieżąco udostępniać na naszej stronie oraz w wydarzeniu na Facebooku UG

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W trakcie Dni Otwartych dostępni będą dla Was przedstawiciele Biura Rekrutacji UG, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania związane z nadchodzącą rekrutacją na studia.

Otwórz się na Uniwerek! Zajrzyj za kulisy największej uczelni w północnej Polsce!

Postaw na rozwój i dołącz do społeczności Uniwersytetu Gdańskiego!

Do zobaczenia na kampusie!
14 lutego 2022
Plany zajęć – semestr letni 2021/2022
Szanowni Studenci, dostępne są już plany zajęć na kierunkach Geografia oraz Geografia fizyczna z geoinformacją Geografia: Geografia fizyczna z geoinformacją:
11 lutego 2022
Nekrolog dr Stanisław Rzymowski
Nekrolog dr Stanisław Rzymowski
10 lutego 2022
Program Erasmus+ 2022/2023
Rozpoczął się nabór do kolejnej edycji programu Erasmus+ (2022/2023) mającego na celu umożliwienie odbycia co najmniej jednego semestru studiów na wybranej uczelni zagranicznej.
Szczegółowe informacje w pliku pdf: Ogłoszenie Erasmus+ edycja 2022/2023 [PDF, 71 KB]
1 października 2021
75 lat gdańskiej geografii: 1946–2021

W 2021 r. mija 75 lat studiów geograficznych w Gdańsku, a to niewątpliwie skłania do wspomnień, podsumowań i refleksji. A nade wszystko do przypomnienia ludzi, dzięki którym geografia gdańska powstała, dojrzała i zdobyła swoje miejsce w świecie akademickim.

A zaczęło się w roku 1946, kiedy to dr Jan Szwarc zorganizował w Gdańsku-Oliwie (przy ulicy Polanki) dwuletnie "Pedagogium", przeniesione z Torunia, przygotowujące maturzystów do pracy w szkolnictwie. Organizatorem i kierownikiem Zakładu Geografii w Pedagogium był prof. dr Józef Staszewski (Haliczer). W 1947 r. zostało ono przekształcone w Państwową Wyższą Szkołę Pedagogiczną m.in. z Wydziałem Przyrodniczym, w którego ramach funkcjonowały dwa zakłady: Zakład Biologii i Zakład Geografii. W roku 1953 na WSP zlikwidowano studia na kierunku biologia, a Wydział Przyrodniczy przekształcono w Wydział Geograficzny, by po dwóch latach uzyskać uprawnienia do nadawania stopnia magistra geografii.

Ważnym wydarzeniem było powstanie Stacji Limnologicznej w Borucinie w 1959 r., kierowanej przez wiele lat przez dra hab. Euzebiusza Okulanisa. Następnie w 1967 r. Wydział Geograficzny przemianowano na Wydział BiNoZ, później BGiO, a w roku 2008 WOiG.

Powstanie Instytut Geografii datuje się na 31.06.1970 r.

Poniżej przedstawiamy okolicznościowy film przygotowany z okazji Naszej rocznicy

23 września 2021
Katalog zmian powierzchni jezior w zlewniach Raduni, Wierzycy i Wdy od końca XIX wieku
Ukazała się nowa publikacja "Katalog zmian powierzchni jezior w zlewniach Raduni, Wierzycy i Wdy od końca XIX wieku" autorstwa Katarzyny Czai oraz Joanny Fac-Benedy. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią monografii:

Czaja K., Fac-Beneda J., 2021, Katalog zmian powierzchni jezior w zlewniach Raduni, Wierzycy i Wdy od końca XIX wieku, Bernardinum, Pelplin: 138 s.

Katalog zmian powierzchni jezior [PDF, 6,78 MB]
21 września 2021
Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Nauk Społecznych
Zgodnie z zarządzeniem Rektora część jednostek Instytutu Geografii przeszła do nowo utworzonego Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Nauk Społecznych.

>>Zarządzenie rektora w sprawie powołania Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzenne

>> Nowa struktura

Na stronie Instytutu Geografii w odpowiednich zakładkach widnieją jeszcze jednostki sprzed zarządzenia.

Prosimy o cierpliwość - strona w budowie.
str. 1
Tutoring w IG
Kierunek Geografia

Głównym atutem studiów geograficznych jest umożliwienie zdobycia kompleksowej wiedzy o mechanizmach kształtujących przestrzeń geograficzną, w szczególności poznanie interakcji pomiędzy środowiskiem przyrodniczym a człowiekiem i jego działalnością.