Zgodnie z zarządzeniem Rektora Uniwersytetu Gdańskiego: Zarządzenie nr 36/R/23 Rektora Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 16 marca 2023 roku w sprawie zmiany Regulaminu Organizacyjnego Uniwersytetu Gdańskiego 15 marca 2023 r. był ostatnim dniem istnienia Instytutu Geografii. Wszystkim Geografom życzymy powodzenia w nowej rzeczywistości dr hab. Joanna Fac-Beneda prof. UG
Serdecznie zapraszamy młodych naukowców do wzięcia udziału w konkursie
Młody Gdański Geograf
Celem konkursu jest wyłonienie najlepszej pracy o tematyce geograficznej.
Uczestnikami konkursu mogą być pracownicy naukowi, doktoranci i studenci, którzy w momencie przystąpienia do konkursu nie ukończyli 35 roku życia, których badania prowadzone są w instytutach i uczelniach naukowych posiadających siedzibę w Gdańsku oraz są ściśle powiązane z tematyką geograficzną.
Zgłoszenia udziału w Konkursie przyjmowane są od 13 marca do 14 kwietnia 2023 r. na adres email: dziekanatwoig@ug.edu.pl Przedstawianie prezentacji, posiedzenie Kapituły konkursu oraz ogłoszenie wyników nastąpi 21 kwietnia 2023 r. Organizatorem Konkursu „Młody Gdański Geograf” jest Uniwersytet Gdański - Wydział Oceanografii i Geografii.Tekst za: dr R. Wróblewski
Załączniki:
Pierwszego czerwca odbyła się sesja posterowa studentów drugiego roku kierunku Geografia fizyczna z geoinformacją. Sesja stanowiła zakończenie przedmiotu „Prezentacja prac naukowych”, była jednak również okazją do podsumowania badań i prac prowadzonych przez Naszych studentów w trakcie przygotowywania prac magisterskich. Po krótkich, około 3 minutowych prezentacjach na auli studenci mieli szansę podjąć dyskusję na temat uzyskanych wyników przy posterach.
Najlepsze prace wyróżniono dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Pierwsze miejsce zajęła pani Anna Kozłowska prezentująca poster „Zmiany środowiska w ciągu ostatnich stu lat w świetle badań paleoekologicznych osadów jeziora Salno”. Opiekunem pracy jest dr Dawid Weisbrodt z Zakładu Geomorfologii i Geologii Czwartorzędu. Kolejne wyróżnione prace to, ex aequo, „Zastosowanie analizy sieci do szacowania wielkości odpływu zlewni Parsęty” Antoniusza Śmiglewskiego (promotor: dr hab. Joanna Fac-Beneda, prof. UG, Zakład Hydrologii); „Długookresowa zmienność temperatury powietrza w Polsce w okresie 1851-2020 na przykładzie wybranych serii instrumentalnych” Bartosza Sobocińskiego (promotor: dr Janusz Filipiak, Zakład Meteorologii i Klimatologii) oraz „Identyfikacja efemerycznych zbiorników typu „ghost-ponds” w krajobrazie pojeziernym z wykorzystaniem technik GIS” Julii Tarasek (promotor: dr Włodzimierz Golous, Zakład Limnologii). Blisko podium znalazły się również Martyna Kajzerek, Dominika Rudnik i Klaudia Sikora, które przekroczyły granicę 90 punktów na 100 możliwych do zdobycia.
Poniżej prezentujemy najlepsze postery oraz galerię zdjęć z sesji.
Anna Kozłowska
Antoniusz Śmiglewski
Bartosz Sobociński
Julia Tarasek
Głównym atutem studiów geograficznych jest umożliwienie zdobycia kompleksowej wiedzy o mechanizmach kształtujących przestrzeń geograficzną, w szczególności poznanie interakcji pomiędzy środowiskiem przyrodniczym a człowiekiem i jego działalnością.